سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) چیست؟

خرید سرور اختصاصی همانند خرید یک کامپیوتر قوی و با منابع بالاست. این کامپیوتر در مکانی مجهز و امن به نام دیتا سنتر نگهداری می‌شود. این سیستم همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت است تا همیشه در دسترس باشد. سرورها قدرت شدیدا بالاتر و سخت افزار بسیار قوی‌تری نسبت به کامپیوتر معمولی دارند اما فضای کمتری را اشغال می‌کنند. سرورهای اختصاصی توسط مدیر سرور، مدیریت و کنترل می‌شوند. پس از تعریف یک ip اختصاصی برای هر سرور، در دسترس شبکه یا کل اینترنت قرار خواهند گرفت. سپس نیازمند اقداماتی نظیر پیکربندی، نصب سیستم عامل، نرم افزار و.. خواهد بود که این اقدامات به صورت ریموت توسط شما یا شرکت ارائه دهنده انجام می‌گیرند. مدیریت سرورهای اختصاصی باید توسط افراد متخصص انجام شود. در اصل، شما با خرید سرور اختصاصی اقدام به اجاره و استفاده‌ی انحصاری از یک سیستم بسیار قوی کرده اید که در دیتا سنتر نگهداری می‌شود. این سرور دارای سیستم عامل، وب سرور و نرم افزارهای مربوطه و.. و قابلیت اتصال دائمی به اینترنت است. خرید  سرور اختصاصی

سرورهای اختصاصی انتخاب چه کسانی هستند؟

معمولا وب سایت ها یا مجموعه هایی که ترافیک و بازدید کننده‌ی بالایی دارند یا به هر دلیلی نیازمند منابع زیادی هستند، اقدام به خرید سرور اختصاصی می‌نمایند. در سرورهای اختصاصی فضای هارد دیسک بالا و پهنای باند بسیار زیاد و.. و تمام منابع در اختیار کاربر است پس امکانات بیشتری برایش فراهم می‌کند. در نتیجه بسیاری از سازمان‌های بزرگ داشتن یک سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) در دیتاسنتری ایمن را ترجیح میدهند. زیرا باتوجه به اینکه مدیریت سرور را خودشان در اختیار دارند؛ از نظر منابع و امنیت برایشان گزینه‌ی بهتری است. البته صاحبان وب سایت های بازی آنلاین یا وب سایت های دانلود، که بازدید زیاد و حجم اطلاعات بالایی دارند و نیازمند هارد و پهنای باند زیادی هستند نیز از مشتریان این سرورها می‌باشند.

نمایی از انواع سرورهای اختصاصی آنلاین سرور

آنلاین سرور امکان ارائه‌ی سرورهای اختصاصی از کشورهای زیر را دارد. اما در صورتی که مایل هستید از کشوری غیر از موارد زیر سرویس تهیه بفرمایید با ما در تماس باشید. در تمامی این دیتا سنتر ها آنلاین سرور دارای شبکه و تجهیزات مجزا بوده و نمایندگی آنلاین سرور در این دیتاسنترها سبب گردیده است که امکان ارائه‌ی سرویس با قیمت مناسب و کیفیت تضمینی وجود داشته باشد. [boxs][/boxs] سرورها بر چند روش تقسیم می‌شوند. از نظر دسترسی به منابع، موقعیت مکانی دیتا سنتر ، تحت وب یا شبکه بودن و.. برای یک خرید سرور اختصاصی درست بهتر است انواع سرورهای اختصاصی را بشناسید و مزایا و معایب آن را بدانید تا بتوانید متناسب با نیازتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مقایسه‌ی سرور اختصاصی با هاست اشتراکی و سرور مجازی

هاست اشتراکی

هاست های اشتراکی ارزان ترین و راحت ترین میزبانی برای کاربران است. سیستم عامل و نرم افزارهای از پیش نصب شده و امکانات معین و آماده ای دارد. اما تعداد زیادی وب سایت همزمان در حال استفاده از منابع هاست اشتراکی هستند. منابع اشتراکی محدودیت شما را زیاد می‌کند و امنیت شما را کاهش می‌دهد.

سرورهای مجازی

در سرور مجازی شما امکاناتی ما بین هاست اشتراکی و سرورهای اختصاصی دارید. با اینکه منابع انحصاری خود را در امنیت و پیکربندی مخصوص خود دارید؛ اما همچنان سخت افزار و منابع سرور اصلی بین سرورهای مجازی تقسیم شده و منابع کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی در اختیار خواهید داشت. با توجه به سرعت رشد وب‌ سایت از یک زمان به بعد، دیگر منابع سرور مجازی پاسخگوی نیازهای وب‌ سایت شما نخواهند بود. این یعنی برای میزبانی وب سایت پیشرفته‌ی خود باید به فکر خرید سرور اختصاصی باشید. برای اطلاع از جزئیات و امکانات سرورهای مجازی نیز می‌توانید به صفحه‌ی خرید سرور مجازی آنلاین سرور مراجعه کنید.

سرورهای اختصاصی

اما در انتها؛ اجاره کردن یک سرور فیزیکی به صورت کاملا انحصاری که به عنوان سرورهای اختصاصی  ( Dedicated Server ) از آنها یاد می‌کنیم؛ هنگامی که شما به منابعی بیشتر و بالقوه تر از منابع سرورهای مجازی نیاز دارید گزینه‌ی اصلی مقابل شماست. البته که بهترین گزینه‌ برای آن سازمان‌ها و سایت‌ها و.. است که به هر دلیلی نمی‌خواهند یا نمی‌توانند از منابع اشتراکی هاست یا منابع محدود سرورهای مجازی استفاده کنند. زیرا با خرید سرور اختصاصی تمام منابع یک سرور فیزیکی به صورت کاملا انحصاری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در مجموع خرید سرور اختصاصی عملکرد و امکانات بهتری از نظر دسترسی، سرعت، امنیت، منابع، آپ تایم بودن، کنترل بهتر روی وب سرویس یا اپلیکیشن ها و.. در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در نتیجه بهترین انتخاب سایت‌های پر ترافیک، فروشگاه‌های آنلاین، اپلیکیشن‌های پربازدید، ارگان‌های خاص، شرکت‌های تجاری و.. همین سرورهای کاملا اختصاصی است. خرید سرور اختصاصی

مزایای خرید سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) :

نکته: در اختیار داشتن آی پی اختصاصی سرور اصلی، مانع بوجود آمدن مشکلاتی از قبیل اسپم شدن ایمیل‌های وب سایت شما می‌گردد و به سئو سایت شما نیز بهبود می‌بخشد.

چند نمونه از کاربردهای سرورهای اختصاصی

نقاط ضعف سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی تحت شبکه یا سرور تحت وب(اینترنت)؟

  1. 1 . سرور اختصاصی تحت شبکه چیست؟

زمانی که این دسترسی تنها در محدوده‌ی یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور تحت شبکه می‌نامیم. سرور تحت شبکه به این معنا خواهد بود که تمامی کامپیوترهای موجود در این شبکه از این کامپیوتر فرمان می‌گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تامین می‌کنند و سرور اختصاصی نقش آنها را در شبکه تعیین می‌نماید.
  1. 2 . سرور اختصاصی در شبکه بزرگ اینترنت چیست؟

حال اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر نماییم و آن را متشکل از تمام کامپیوترهایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از کامپیوترهای همیشه روشن و همیشه در دسترس از طریق اینترنت روبرو هستیم که به آنها سرورهای اینترنتی گفته می شود. این سرورها وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز، بر روی پهنای اینترنت جستجو می کنید را برای ملاحظه شما در اختیار قرار دهند.

سرورهای اختصاصی در دیتا سنتر ایران یا خارج؟

خرید سرور اختصاصی

مرکز داده یا Data Center چیست؟

زمانی که شما به مرور وب و استفاده از انواع خدمات اینترنتی می‌پردازید، در واقع در نقش یک سرویس گیرنده عمل می‌کنید و کامپیوتری که از آن سوی شبکه به شما خدمات را ارائه می‌کند، سرویس دهنده یا همان سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) نام دارد. اینگونه جهان اینترنت با ارتباط میلیون‌ها کامپیوتر سرویس دهنده و میلیاردها سرویس گیرنده شکل می‌گیرد. در شبکه اینترنت، از آنجایی که مهم‌ترین فاکتور به هنگام دریافت خدمات، پایداری یک سرور محسوب می‌شود، لذا محل‌های ویژه ای در سراسر دنیا با نام دیتا سنتر یا همان مرکز داده احداث می شود تا صرفا به نگهداری از سرورها بپردازند. این دیتاسنترها با تمرکز بر روی کیفیت شبکه و پشتیبانی قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز، بصورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و استفاده از سرورها کاملا به دور از مشکلات و مسائل متعدد پیرامون آن فراهم آورند. بنابراین دیتا سنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور فیزیکی یا همان اختصاصی را در رک‌ها ( rack )، کیج‌ها ( Cage ) و اتاق‌های مختلف جای می‌دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش‌های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup ، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق و اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود. هرچند که با توجه به نیازهای دیتاسنتر، نوع طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا می‌تواند متفاوت باشد.

خرید سرور اختصاصی ایران

خرید سرور اختصاصی ایران آنلاین سرور، با توجه به میزبانی سرورها در داخل کشور توسط دیتا سنتر ملی سروش رسانه، مناسب برای وب سایت های پربازدید و در عین حال نیازمند سرعت و امنیت می‌باشد. مخصوصا اگر همه یا اکثریت بازدیدکنندگان، مشتریان یا کاربران شما داخل ایران هستند؛ بهترین گزینه برای شما خرید سرور اختصاصی ایران است. زیرا به دلیل پینگ کمتر نسبت به سرورهای خارج، سرعت اتصال به سرورهای ایران بسیار مناسب می‌باشد تا جایی که سرعت شما را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. در حال حاضر آنلاین سرور، سرور اختصاصی ایران را از دیتاسنتر ملی سروش رسانه که از قدیمی‌ترین دیتاسنترهای ایران است در اختیار شما قرار می دهد و تمامی سرورها به طور کامل توسط خود آنلاین سرور پشتیبانی و مدیریت می‌شوند.

خرید سرور اختصاصی خارج از ایران

انتخاب کشوری که دیتا سنتر در آن قرار دارد بستگی به نیازمندی‌های شما دارد. کلیات دیتاسنترهای جهان مشترک است اما جزئیاتی از آنها ممکن است مخصوص خودشان باشد. تمامی دیتاسنترهای محبوب جهان و جزئیات آنها در انواع سرورهای اختصاصی آنلاین سرور به شما معرفی شده‌اند. همیشه به موقعیت و امکانات دیتاسنتر سروری که می‌خرید توجه خاصی داشته باشید. دیتاسنترهای خارج ممکن است سخت افزار و امکانات قوی تری ارائه دهند. اما در مقایسه با ایران با توجه به وجود تحریم دولت‌های غربی و همچین امنیت اطلاعات، سرور اختصاصی ایران جهت میزبانی سازمان‌ها و ادارات دولتی و همچنین وب سایت هایی که مخاطب اصلی آنها کاربران داخل ایران است، مناسب‌تر می‌باشد.
نکاتی در مورد یک سرور
  1. 1 - هنگام آپلود و دانلود در سرور به هیچ عنوان از حجم اینترنت خانگی شما کاسته نمی‌شود و تماما از حجم خود سرور مصرف می‌گردد.
  2. 2 - سرور هیچوقت خاموش نمی‌شود مگر بوسیله‌ی کنترل پنل( با خاموش شدن سیستم خانگی اتفاقی داخل سرور نمی‌افتد)
  3. 3 - سیستم عامل کامپیوتر شخصی شما هیچ ارتباطی به سیستم عامل سرورتان ندارد.
  4. 4 - میزان تاثیر سرعت اینترنت خانگی شما بر سرعت سرورتان غیرقابل توجه است به گونه ای که با یک اینترنت ۲۵۶ kb.s نیز به راحتی از سرورتان استفاده خواهید کرد.
  5. 5 - با نرم افزارهای ریموت در سیستم عامل خود و با استفاده از آی پی و مشخصات از پیش تعیین شده، می‌توانید از هرکجا به سرور اختصاصی خود متصل شوید.

پشتیبانی

همچنان کنارتان هستیم
یک انتخاب خوب بستگی به نیازهای سایت شما، ترافیک، حجم اطلاعات، مخاطبان، محتوا و.. دارد. ارزیابی این نیازها و اینکه آیا اصلا خرید این سرورها برای برطرف کردن نیاز شما به صرفه است! امری تخصصی است. شاید شما نیاز داشته باشید برای یک خرید بهتر که نیازهای شما را با هزینه‌ی مناسب برطرف کند، با یک تیم حرفه ای مشورت کنید. اکنون شما تمامی اطلاعات لازم برای مقایسه‌، انتخاب و خرید سرور اختصاصی مناسب را در اختیار دارید. شما می‌توانید مناسب با نیاز و سلیقه‌ی خود اقدام به خرید سرویس های منتخب‌تان نمایید. اما شما را ترک نمی‌کنیم و اگر هر مشاوره، پاسخ و اطلاعات بیشتری لازم دارید همکاران ما در آنلاین سرور در کنار شما هستند.