ثبت دامنه

حتما در دنیای اینترنت تابحال بارها عبارت “دامنه” یا “دامین” را شنیده‌اید. همچنین اگر قصد راه‌اندازی سایت کرده باشید حتما می‌دانید اولین قدم برای راه اندازی یک سایت ثبت دامنه است. اما Domain چیست؟ ثبت یا خرید دامین به چه معناست؟ دامین‌ها چند نوع هستند و طریقه‌ی ثبت یا خرید هرکدام چگونه است؟

در این صفحه به تمام سوالات شما درباره‌ی Domain پاسخ خواهیم داد.

ثبت دامنه ، خرید دامین ، جستجو :

برای ثبت دامنه یا انتقال ، دامنه‌ی مد نظرتان را جستجو کنید…

ثبت دامنه ، دامین ، دومین یا Domain چیست؟

اولین چیزی که شما از یک سایت مشاهده می‌کنید یا به گوش‌تان می‌خورد دومِین یا Domain آن وب سایت است. همچنین اولین قدم برای راه اندازی یک سایت ثبت دامنه به شمار می‌رود. دامنه در لغت فارسی معانی مختلفی دارد اما در اینترنت قطعا دارای معنای متفاوتی است.

دامنه در اصطلاحات دنیای اینترنت به آدرس اصلی یک سایت گفته می‌شود. بیایید فکر کنید قصد ساخت یک خانه را دارید. نیاز به یک فضا برای ساخت خانه خواهید داشت (هاست یا سروری که سایت شما روی آن قرار می‌گیرد) که این فضا در یک آدرس قرار دارد. دامین در اصل همان آدرسی است که شما به دیگران می‌دهید تا به خانه‌ی شما( سایت‌تان) برسند.

domain با URL تفاوت دارد. URL آدرس هر صفحه از سایت شما می‌تواند باشد. برای مثال onlineserver.ir/virtual-server آدرس URL یک صفحه از سایت آنلاین سرور است. اما خود onlineserver.ir دامین سایت آنلاین سرور شناخته می‌شود. درنتیجه URL به مشتقات domain یک سایت گفته می‌شود.
دامین یک سایت را در دو بخش ” نام دامنه ” و ” پسوند دامنه ” می‌توان معرفی کرد.

۱ – ” پسوند دامنه ” :

به قسمت آخر دامین بعد از نقطه “.” یعنی .ir پسوند دامین گفته می‌شود. پسوندهای مختلفی در دنیای اینترنت وجود دارد که با توجه به شرایط آنها و نیاز و سلیقه‌ی خودتان می‌توانید اقدام به خرید آن پسوند و ثبت دامنه خود نمایید.

۲ – ” نام دامنه ” :

به قسمت قبل پسوند که نام سایت شما را شامل می‌شود؛ یعنی onlineserver نام دامین می‌گویند. نام دامنه معمولا بیانگر  برند شما، محتوا، محصول یا آن چیزی است که کاربر در سایت شما با آن مواجه می‌شود.

ثبت دامنه چیست ؟
name.com

انواع Domain و پسوندها

دامین ها از نظر بخش‌بندی پسوند، چهار نوع معروف دارند.

 1. ۱ – دامنه‌هایی با پسوند عمومی برای عموم مانند .info و  .com و..
 2. ۲ – دامنه‌هایی با پسوند تخصصی ویژه فعایت‌های خاص مانند  .bizو .travel و..
 3. ۳ – دامنه‌های با پسوند ملی مخصوص کشورها مانند .ir و .us و..
 4. ۴ – دامنه‌هایی که دو بخش ترکیبی از بالا دارند. معمولا به ترتیب از یک بخش بین المللی و یک بخش ملی تشکیل می‌شوند. مانند: .co.ir  و .org.us و .ac.ir و..

دسته بندی برای معرفی انواع domain به دو نوع “دامنه ملی” و “دامنه بین المللی” شکل می‌گیرد. البته که مهم‌ترین انتخاب شما برای ثبت دامنه شاید همین انتخاب بین دامین های ملی و بین المللی است. اکنون به معرفی آنها می‌پردازیم.

دامنه ملی یا کشوری :

به دامین‌هایی گفته می‌شود که مختص یک کشور و ملیت هستند و معمولا تنها تحت شرایط خاصی مانند داشتن هویت همان کشور می‌توان آنها را ثبت کرد.

اما بعضی از کشورها نیز هستند که دامنه‌ی ملی آنها بخاطر شباهت آن Domain با مفهوم دیگری و استفاده‌ی بیش از حد کاربران به آن منظور اشتباه، دیگر از دامین‌های بین المللی به حساب می‌آیند. مانند .in که پسوند کشور هند است اما بعنوان خلاصه‌ی internet بسیار به کار گرفته شده و همچنین دامین .tv که برای کشور توالو است اما همانطور که می‌بینید به عنوان خلاصه‌ی television به کار می‌رود. ثبت دامنه های اینچنین معمولا شرایط خاصی ندارند.

دامنه بین المللی یا عمومی :

این دسته از پسوندها معمولا برای تمامی کاربران دنیا به صورت عمومی قابل استفاده هستند. برای ثبت دامنه بین المللی عمومی نیاز به شرایط و هویت خاصی نیست. محبوب‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها دامین .com است که مخفف commercial به معنای تجارت است. همچنین .net , .org , .info , .gov و.. از پسوندهای معروف بین المللی هستند که برای سایت‌های شبکه، سازمان‌ها، سایت‌های اطلاع رسانی، سایت‌های دولتی و.. به کار می‌روند.

ثبت دامنه یا خرید دامنه

ثبت دامنه در حقیقت زدن یک Domain خاص به نام شما و سایت‌شماست تا فقط شما بتوانید از آن دامین برای معرفی آدرس خودتان استفاده کنید. همانطور که آدرس خانه‌ی شما دوستانتان را فقط به خانه‌ی شما می‌رساند و فقط مختص شماست نه خانه‌ی دیگری، دامنه‌ای که شما ثبت کنید هم مادامی که در اختیار دارید فقط مختص شماست.

برای اینکه بدانید کدام domain برای شما انتخاب بهتری می‌تواند باشد و جهت آشنایی با انواع دامین‌ها، شرایط ثبت، کاربرد و.. آنها می‌توانید به وبلاگ آنلاین سرور و قسمت دامنه‌ها مراجعه نمایید.

برای کنترل خرید دامنه ها در جهان یک شرکت غیر تجاری توسط دولت آمریکا شکل گرفت به نام ICANN که وظیفه‌ی کنترل، محافظت، نگهداری، به روزرسانی و.. داده‌های مربوط به دامین‌ها را برعهده دارد. به نمایندگان آیکن در سراسر دنیا رجیسترار Registrar می‌گویند. تنها رجیسترارهای آیکن و نمایندگان آن رجیسترارها می‌توانند یک domain را به نام شما ثبت کنند.

همانطور که گفتیم اولین قدم برای راه‌اندازی سایت این است که یک domain برای سایت خود انتخاب کنید و آن را ثبت کنید. اما ثبت کردن یک دامین چگونه صورت می‌گیرد و چه شرایطی دارد؟
قطعا بسیار راحت است.

چگونه دامنه ثبت کنیم؟

اولین شرط برای ثبت دامنه مورد نظر این است که دامنه‌ای که شما انتخاب می‌کنید در اختیار شخص دیگری نباشد یا به اصطلاح آزاد باشد. در این حالت شما می‌توانید آدرس مورد نظر را به نام خود ثبت کنید. البته ممکن است شما نیاز شدیدی دقیقا به یک domain خاص داشته باشید اما آن دامین به نام شخص دیگری باشد. شما ممکن است بتوانید مالک این آدرس را پیدا کنید و آن domain را از مالک کنونی‌اش بخرید.

ثبت دامنه

برای اینکه بدانید دامین مورد نظر شما آزاد است یا خیر برخی سایت‌ها این امکان را به راحتی در اختیار شما قرار داده‌اند. شما به راحتی با وارد کردن آدرس مد نظر متوجه می‌شوید که آیا اکنون این domain آزاد است یا در اختیار شخص دیگری است. سایت آنلاین سرور هم این امکان را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد:

www.whois.com

بررسی آزاد بودن یک دامنه و اقدام به ثبت در آنلاین سرور

بعضی سایت‌ها این امکان را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند که متوجه شوید مالک هر آدرس چه کسی است. در ضمن در این سایت‌ها می‌توانید متوجه شوید آن domain تا چه تاریخی تمدید شده است:

www.nic.ir

www.whois.com

خرید دامنه who is دامین

برای ثبت هر domain بسته به نوع آن دامنه‌ای که قصد دارید ثبت کنید؛ روش‌ها و شرایط مختلفی وجود دارد. مثلا برای ثبت دامین ملی معمولا محدودیت‌های خاصی همچون داشتن هویت آن کشور و.. لازم است. بیشتر محدودیت‌ها در مورد دامین‌های ملی هستند و اغلب دامین‌های بین المللی را هرکسی می‌تواند ثبت کند.

ثبت دامنه ملی

پر استفاده ترین دامین ملی کشور ایران ” .ir ” است. البته دامین ” .ایران ” و دامنه‌های دوبخشی مانند .org.ir , .ac.ir , .co.ir و.. نیز همگی دامنه‌های ملی ایران حساب می‌شوند. اما فقط شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی با هویت ایرانی می‌توانند آنها را ثبت نمایند.

برای ثبت دامنه ir دو روش وجود دارد. اما در هر دو روش شما نیاز به شناخت سایت ایرنیک و داشتن شناسه‌ی نیک دارید.
سایت ایرنیک ارائه دهنده‌ی تمامی دامین‌های ملی است. بقیه‌ی ارائه کنندگان domain ملی تنها می‌توانند نماینده‌ی ایرنیک باشند.

شما برای تهیه‌ی domain ملی دو روش دارید:
 1. ۱ – ثبت دامنه به صورت مستقیم از سایت ایرنیک: با عضویت در سایت nic.ir و انجام مراحل مربوطه شما می‌توانید به راحتی دامین مد نظر خود را در صورت آزاد بودن ثبت کنید. اما ثبت domain به صورت مستقیم از نیک با هزینه‌ی چشمگیری بالاتر از نمایندگانش همراه خواهد بود. همچنین پشتیبانی نیک برای کاربران معمولی زیاد دلچسب نیست.
 2. ۲ – ثبت کردن دامنه از طریق سایت نمایندگان ایرنیک: معمولا نمایندگان، دامنه‌ها را با هزینه‌های پایین‌تری از ایرنیک ثبت می‌کنند. نمایندگان بخاطر جذب مشتری به سوی خود در مقابل رقبا، در حال تلاش ارائه‌ی قیمت‌های مناسب تری برای ثبت domain هستند.همچنین خدمات و پشتیبانی بسیار بهتری به شما ارائه می‌دهند.

شما می‌توانید وارد سایت آنلاین سرور شوید که یکی از نمایندگان ایرنیک است و در قسمت ثبت دامنه آزاد بودن دامین مد نظرتان را آزمایش کنید. سپس مراحل ثبت را طی کنید. تنها در مرحله‌ی اصلی ثبت از شما یک شناسه‌ی نیک درخواست می‌شود که اگر نداشته باشید می‌توانید روی “ساخت شناسه‌ی نیک” کلیک کنید و با پر کردن فرم شناسه‌ی خود را دریافت کنید. با وارد کردن شناسه و تکمیل فرم شما به راحتی مراحل را طی کرده‌اید.

خرید دامنه از ایرنیک

ثبت دامنه بین‌المللی ( com و..)

برای ثبت دامنه بین المللی کار شما بسیار راحت تر انجام می‌گیرد. فقط کافیست به یک سایت معتبر ثبت کننده‌ی domain بروید. از آزاد بودن دامین خود مطمئن شوید. سپس مراحل ثبت را با پر کردن فرم‌ها طی نمایید. دیگر نیازی به شناسه‌ی نیک نخواهید داشت. خود مجموعه‌ای که domain را از طریق آنها خرید می‌کنید، دامین شما را به رجیسترار معرفی کرده و برای شما ثبت می‌کند.

نکته اینجاست که در سایت آنلاین سرور شما می‌توانید حتی آزاد بودن دامین مد نظرخود را بدون نیاز به رفتن به سایت‌های who is آزمایش کنید. این امکان در هر سایت سرویس دهنده‌ای فراهم نیست.

ثبت دامنه های مرتبه سوم (دو بخشی)

برای خرید دامنه هایی که پسوند آنها دوبخشی است؛ شما نیاز به دانستن و رعایت شرایط هر دو بخش پسوند دامنه دارید. مثلا برای ثبت دامنه دو بخشی با پسوند ملی، شما ابتدا باید شرایط ثبت کردن دامین ملی آن کشور را داشته باشید. سپس شرایط ثبت بخش اول پسوند مورد نظرتان درکنار دامین ملی آن کشور را نیز فراهم نمایید. اکنون چند مثال با پسوند ملی کشورمان یعنی .ir برای شما بیان خواهم کرد.

 • . .org.ir : برای ثبت این پسوند شما باید دارای مدارک شرکت و موسسات خصوصی با هویت حقوقی ایرانی باشید.
 • . .ac.ir : این دامین فقط به موسسات آموزش عالی دارای مجوز رسمی با هویت ایرانی تعلق می‌گیرد.
 • . .gov.ir : این پسوند فقط مختصی سازمان‌ها و مراکز دولتی دارای مدارک احراز هویت است که به نام نماینده‌ی سازمان نیز می‌تواند ثبت گردد.
 • . .net.ir : فقط به مجموعه‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنتی با هویت ایرانی تعلق می‌گیرد.

دانستنی‌های مربوط به ثبت Domain

 1. ۱ – دامنه‌ها به صورت سالیانه برای شما ثبت می‌شوند. یعنی از وقتی شما اقدام به ثبت می‌کنید حداقل ۱ سال آن دامین در اختیار شما خواهد بود.
 2. ۲ – دامنه‌های ملی ایران نهایتا ظرفیت خرید ۶ ساله دارند. یعنی شما از هر لحظه تنها می‌توانید تا شش سال آینده را ثبت نمایید. اما می‌توانید دائما ظرفیت ۶ سال آینده‌ی خود را ثبت نگه دارید.
 3. ۳ – ظرفیت تمدید دامین بین المللی معمولا حداکثر به مدت ۱۰ سال از لحظه‌ی ثبت است.
 4. ۴ – در نام دامین، فقط مجاز به استفاده از حروف لاتین یعنی a-z و کاراکتر خط تیره ” – ” و اعداد هستید. در ضمن تعداد کاراکتر نام دامنه شما باید بین ۳-۶۳ عدد باشد.
 5. ۵ – نام دامنه باید مطابق قوانین کشور باشد مخصوصا اگر قصد استفاده از دامین ملی را دارید.
 6. ۶ – اگر domain مدنظر شما در اختیار دیگران است و به آن نام دامنه اصرار دارید؛ می‌توانید نام دامین مد نظرتان را با پسوند عمومی و مرتبط دیگری نیز به ثبت برسانید.
 7. ۷ – بهتر است اگر قصد ثبت دامنه برای یک کسب و کار بزرگ را دارید؛ بعد از ثبت domain اصلی خود، به مرور دامین‌های هم نام domain خود با پسوندهای عمومی معروف( مانند , .org , .ir , .com ) را نیز خریداری نمایید تا احتمال سواستفاده از نام سایت شما در آینده کاهش یابد.
 8. ۸ – شما می‌توانید به تعداد دلخواه domain به نام خودتان ثبت نمایید.
 9. ۹ – توجه نمایید که برای راه‌اندازی یک سایت، شما علاوه بر domain ، حداقل نیاز به یک هاست خواهید داشت.

برای مشاهده‌ی ظرفیت تمدید اعتبار دامنه‌های مختلف اینجاکلیک کنید.

نکاتی جهت انتخاب نام مناسب برای دامنه

 1. ۱ – نامی که زیاد طولانی نباشد. هرچه نام دامین شما کوتاه‌تر باشد هم بهتر در ذهن مخاطبانتان خواهد ماند هم برای جسجتوگرهایی مانند گوگل چشم‌نوازتر خواهد بود. هردوی اینها در رشد سایت شما بسیار موثر است.
 2. ۲ – بهتر است نام دامین شما بیانگر فعالیتی که انجام می‌دهید، نام برند شما، محتوایی که مخاطب در سایت شما با آن مواجه خواهد شد یا.. باشد.
 3. ۳ – یک نام ساده باشد تا هم به راحتی به خاطر بماند هم تلفظ و خوانش آسان داشته باشد و برای عموم قابل تلفظ باشد.
 4. ۴ – تا جای ممکن از اعداد و کاراکتر خط تیره نیز استفاده نشود.
 5. شباهت زیادی به نام دامین برندهای بزرگ نداشته باشد. هم از نظر سئو سایت دچار ضعف خواهید شد هم ممکن است در صورت بروز مشکل از نظر قانونی دامنه‌تان توقیف شود.
 6. ۶ – نام انتخابی شما خاص و منحصر به فرد خودتان باشد.
 7. ۷ – در انتخاب پسوند دقت نمایید. شرایط ثبت دامنه و پسوند مورد نظر خود را بدانید. تا جای ممکن پسوند مرتبط با فعالیت سایت خود انتخاب نمایید.
 8. ۸ – اگر نام برند شما طولانی است یا سایت مشابه فعالیت شما وجود دارد یا.. از مخفف نام برند خود یا معادل انگلیسی آن نیز می‌توانید استفاده نمایید.
نام مناسب برای ثبت دامنه

ثبت دامنه در آنلاین سرور

آنلاین سرور به عنوان نماینده‌ی رسمی ایرنیک در حال ارائه‌ی سرویس ثبت و خرید دامین با کمترین قیمت‌ها و بهترین پشتیبانی و خدمات به شما کاربران گرامی می‌باشد. در آنلاین سرور:

 1. ۱ – دامین ملی را با پایین‌ترین قیمت ثبت خواهید کرد. خرید دامنه ملی در آنلاین سرور علاوه بر مسیر راحت شامل هزینه‌ی ۳۹۵۰ تومان است که پایین‌ترین هزینه‌ی ممکن است.
 2. ۲ – هنگام ثبت، شما برای تست آزاد بودن domain مدنظرتان نیاز به مراجعه به سایت‌های دیگر نخواهید داشت.
 3. ۳ – برای ایجاد شناسه‌ی ایرنیک نیاز به مراجعه به سایت ایرنیک ندارید و در مسیر خرید دامین ، می‌توانید در سایت ما شناسه‌ی نیک خود را ایجاد نمایید.
 4. ۴ – رجیسترار دامنه‌های بین المللی ارائه شده توسط آنلاین سرور شرکت Open provider است. این شرکت سال ۲۰۰۴ در هلند تاسیس شد و اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه دهنده‌ خدمات domain ، گواهینامه SSL، لایسنس پلسک و.. است. به جرات می‌توان یکی از پایین‌ترین قیمت‌ها برای خرید دامین های مختلف و بهترین همکاری با ایرانیان را ویژگی بارز این شرکت بزرگ دانست.
 5. ۵ – ارائه‌ی بیش از مجموع ۷۰۰ پسوند دامین در آنلاین سرور با قیمت‌های مناسب، امکان بسیار مناسبی برای شماست.
 6. ۶ – ثبت دامنه ها در آنلاین سرور بصورت آنی بوده و پنل اختصاصی پس از ثبت در اختیار شما قرار خواهد گرفت .
 7. ۷ – امکان مدیریت child host، Domain Name Server ، Park Domain و رکورد DNS از طریق ناحیه کاربری و پنل مدیریتی از دیگر خدمات آنلاین سرور می باشد که در اختیار کاربران قرار می گیرد.
دیگر نکات خرید دامین از آنلاین سرور
 • . دامنه ها به صورت لحظه ای با توجه به نرخ روز ارز آپدیت می باشند .
 • . هزینه ها به تومان می باشد.
 • . امکان تغییر name server های دامین توسط مالک دامین
 • . امکان ثبت name server های اختصاصی دامین با IP های مورد نظر
 • . دسترسی قفل کردن دامین برای امنیت بیشتر
 • . ارائه کنترل پنل مدیریتی دامین مبتنی بر وب
ثبت دامنه و خرید دامین از آنلاین سرور
ثبت دامنه در آنلاین سرور
بیشتر بدانید

در وبلاگ آموزشی آنلاین سرور، انواع domain ، نحوه‌ی ثبت دامنه های مختلف، معرفی انواع دامین‌های مختلف ملی و بین المللی، کاربرد انواع دامین‌ها، subdomain ، park domain و… را با جزئیات کامل و دقیق برای شما همراهان بیان کرده‌ایم.